basscity.eu
Absolutnie wszystko o STRUNACH - Wersja do druku

+- basscity.eu (https://basscity.eu)
+-- Dział: dzielnice (https://basscity.eu/forum-1.html)
+--- Dział: dzielnica basowa (https://basscity.eu/forum-6.html)
+--- Wątek: Absolutnie wszystko o STRUNACH (/thread-21.html)



RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - wajzner - 03-10-2013

witam

@groza: zgadza się.
Dla C lepiej dać "cieńszą" H - np. 120/125
Ale dla niskiego G to już .130 ledwo daje radę...

pozdrawiam
wajzner


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - bratekr - 03-10-2013

145 to, moim zdaniem, minimum dla zachowania strojenia/dźwięku.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - groza - 03-10-2013

A to się nie znaju - nie słyszałem jeszcze niczego poniżej A co by mi się podobało brzmieniowo, może za stary jestem - siwizna, utrata słuchu, te sprawy...Wink


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - motyx - 03-10-2013

(03-10-2013, 10:13 PM)Asmo napisał(a): Jak ktoś potrzebuje strun w pojebanych rozmiarach to zerknijcie sobie na circlekstrings.com
Tam jest WSZYSTKO, od najcieńszych strun, do najgrubszych (ćwierć cala?), sety dropowane, standardowe, struny na sztuki. Do tego Circle K są mocno zachwalane na talkbassie.

Ciekawe czy motyx znów skomentuje mój post mrgreen

mrgreen mrgreen mrgreen


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - bratekr - 03-10-2013

(03-10-2013, 10:56 PM)groza napisał(a): A to się nie znaju - nie słyszałem jeszcze niczego poniżej A co by mi się podobało brzmieniowo, może za stary jestem - siwizna, utrata słuchu, te sprawy...Wink

Spoko Wink.
Akurat tu nie chodzi o podobanie się brzmieniowo, ale już wyrabianie nagłośnienia, więc nie czepiałbym się brzmienia, ale skupiał na skuteczności i wyraźności. O manualnych aspektach nie wspominam.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - groza - 03-10-2013

Typowa paczka 4x10 to nawet dolnego E do końca nie przenosi, o H nie wspominając.

Pamiętam jak kiedyś pierwszy raz na subie meyer sound po raz pierwszy swoje H usłyszałem - to był piękny momentSmile


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - wahrocker - 03-11-2013

(03-10-2013, 10:09 PM)groza napisał(a): E tam, setup!


Jak Billy Gibbons gra kurwa na 7-36 a Dug na .95 to znaczy się, że wszystko można!Smile

dokładnie


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - OMSON - 03-11-2013

Panowie, ja nikogo nie przekonuje do grubości używanych setów - kwituję tylko to, co wynika z moich obserwacji. Poprawny naciąg strun przy stroju w dropie, wymaga sporo większego rozmiaru struny najgrubszej względem reszty, aby naciąg był identyczny albo chociaż zbliżony.
Jak założycie jakikolwiek set dostosowany do standardowego stroju, to jeśli już uzyskacie odpowiedni naciąg najgrubszej struny, to w konsekwencji pozostałe będą w chuj za sztywne. Albo na odwrót - jak wszystkie będą odpowiednio naprężone, to najgrubsza będzie flakowata. Set do 'drobiu' musi być dobrany konsekwentnie.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - low - 03-11-2013

(03-10-2013, 10:13 PM)Asmo napisał(a): Jak ktoś potrzebuje strun w pojebanych rozmiarach to zerknijcie sobie na circlekstrings.com
Tam jest WSZYSTKO, od najcieńszych strun, do najgrubszych (ćwierć cala?), sety dropowane, standardowe, struny na sztuki. Do tego Circle K są mocno zachwalane na talkbassie.

Ciekawe czy motyx znów skomentuje mój post mrgreen

kobalty już się znudziły? Wink


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Burning - 03-11-2013

Dobry patent z balansem strun Circle K.
Ja też chętniej skompletowałbym Roto 66 60-80-105-135, bo B jest ciut luźniejsza, a G ciut sztywniejsza od reszty.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - mariotd - 03-11-2013

(03-11-2013, 07:53 AM)OMSON napisał(a): Panowie, ja nikogo nie przekonuje do grubości używanych setów - kwituję tylko to, co wynika z moich obserwacji. Poprawny naciąg strun przy stroju w dropie, wymaga sporo większego rozmiaru struny najgrubszej względem reszty, aby naciąg był identyczny albo chociaż zbliżony.
Jak założycie jakikolwiek set dostosowany do standardowego stroju, to jeśli już uzyskacie odpowiedni naciąg najgrubszej struny, to w konsekwencji pozostałe będą w chuj za sztywne. Albo na odwrót - jak wszystkie będą odpowiednio naprężone, to najgrubsza będzie flakowata. Set do 'drobiu' musi być dobrany konsekwentnie.


(03-11-2013, 07:53 AM)OMSON napisał(a): Panowie, ja nikogo nie przekonuje do grubości używanych setów - kwituję tylko to, co wynika z moich obserwacji. Poprawny naciąg strun przy stroju w dropie, wymaga sporo większego rozmiaru struny najgrubszej względem reszty, aby naciąg był identyczny albo chociaż zbliżony.
Jak założycie jakikolwiek set dostosowany do standardowego stroju, to jeśli już uzyskacie odpowiedni naciąg najgrubszej struny, to w konsekwencji pozostałe będą w chuj za sztywne. Albo na odwrót - jak wszystkie będą odpowiednio naprężone, to najgrubsza będzie flakowata. Set do 'drobiu' musi być dobrany konsekwentnie.

Potwierdzam. Gram teraz na Schecterze 5 strun 35" w drop B. Zalozony mam set rotosounda 35 55 70 90 120.. i o ile pierwsze dwie sa ok to pozostale trzy to jeden flak, nie mowiac juz o B.. One fajnie nadadza sie do standard Cis gdzie juz nagrubsza struna nabiera dynamiki, wzglednie drop C.. W kazdym razie set o grubosci wyzej rotosa bedzie juz za sztywny. Zamowilem obecnie u Polinskiego 35 55 75 95 125 niklowe.. Mam nadzieje, ze bedzie to juz set trafiony w dziesiatke.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Marcin S - 03-11-2013

cieniutki ten set...

ja się ostatnio przekonałem do "skośnych" progów trochę - na London Guitar Bass Show spędziłem z półtorej godziny macając parę Dingwalli z różnych półek cenowych pod czujnym okiem Sheldona Dingwalla, i dyskutując z nim zawzięcie o oczekiwaniach i rezultatach. Fajne to-to Smile Niskie B brzmiało (barwą, stabilnością, klarownością) niemal jak otwarta struna A, aż się nie chciało wierzyć że to tak niskie dźwięki. 37 cali robi swoje. Poza tym, co mnie zaskoczyło, to jak wygodny jest ten układ progów. Zajęło mi ze trzy minuty żeby się przyzwyczaić i nie musieć patrzeć na gryf, poza może akordami granymi wysoko.

Inna sprawa, że było też parę basówek o normalnej 34-calowej menzurze, które miały równie imponującą B, może bez tej jasnej klarowności, z jakby większą masą w dole zamiast tego.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - OMSON - 03-11-2013

(03-11-2013, 11:55 AM)mariotd napisał(a): Potwierdzam. Gram teraz na Schecterze 5 strun 35" w drop B. Zalozony mam set rotosounda 35 55 70 90 120.. i o ile pierwsze dwie sa ok to pozostale trzy to jeden flak, nie mowiac juz o B.. One fajnie nadadza sie do standard Cis gdzie juz nagrubsza struna nabiera dynamiki, wzglednie drop C.. W kazdym razie set o grubosci wyzej rotosa bedzie juz za sztywny. Zamowilem obecnie u Polinskiego 35 55 75 95 125 niklowe.. Mam nadzieje, ze bedzie to juz set trafiony w dziesiatke.

Do drop-B osobiście bym dał 40-60-80-100-130. Dlatego, że pod standard C dobrze dobrane były u mnie takie:
http://taniestruny.pl/struny-do-gitary-basowej/pieciostrunowej-2/dr/lo-riders/dr-40-120-lo-riders-nickel-plated

Skoro najgrubsza ma iść ton w dół, to 130 powinno być idealnie w stosunku do reszty...
(03-11-2013, 12:13 PM)Marcin S napisał(a): ja się ostatnio przekonałem do "skośnych" progów trochę - na London Guitar Bass Show spędziłem z półtorej godziny macając parę Dingwalli z różnych półek cenowych pod czujnym okiem Sheldona Dingwalla, i dyskutując z nim zawzięcie o oczekiwaniach i rezultatach. Fajne to-to Smile

Zazdroszczę Emotka_2755 Mam wrażenie, że zegarowy układ progów właśnie jest bardziej ergonomiczny, niż równoległy. Przecież łatwiej ułożyć nadgarstek łapiąc akord w pierwszych pozycjach, jak progi idą po skosie niż prosto. Druga sytuacja, wymusza większe wygięcie nadgarstka! W wysokich pozycjach może być ciężko, bo tilt się odwraca... A może wcale nie ciężko?


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Marcin S - 03-11-2013

na pewno niektóre łapie się inaczej, bo niektóre "skośne" akordy robią się bardziej pionowe, inne jeszcze bardziej skośne itd. Ale jak często gra się akordami Smile Natomiast wszelkie przebiegi w jednej pozycji przez wszystkie struny lecą bardzo naturalnie. Między progami powiedzmy 6 a 14 gdzie lewe ramię w miarę swobodnie zwisa obok ciała, progi są mniej więcej równoległe. Niżej i wyżej, kiedy trzeba rękę poprowadzić dalej od ciała lub przyciągnąć ją bliżej, te skosy wydają się być właśnie takie jakie są najnaturalniejsze dla dłoni. Ale to już offtop trochę, może spróbuję spisać wrażenia z różnych sprzętów na tej wystawie póki pamiętam - było sporo gratów które na codzień widzi się tylko w necie, i na *prawie* wszystkich stoiskach entuzjastycznie zapraszali do testowania.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - paka - 03-11-2013

Są jacyś chętni na Circle K po kosztach na spróbowanie?Smile Tak 8 osób byłoby optimum hehe



.057 .076 .102 .136 .182