basscity.eu
Absolutnie wszystko o STRUNACH - Wersja do druku

+- basscity.eu (https://basscity.eu)
+-- Dział: dzielnice (https://basscity.eu/forum-1.html)
+--- Dział: dzielnica basowa (https://basscity.eu/forum-6.html)
+--- Wątek: Absolutnie wszystko o STRUNACH (/thread-21.html)



RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Lechoo80 - 04-10-2010

Ja mam . Najpierw założyłem Chromesy (nigdy więcej szmaciarskich Daddario!!!) i doznałem szokuWink Zajebista wygoda pod paluchami no i sound zupelnie inny. Początkowo było super i im większego "laczka" dostawały tym było lepiej. Jednak po jakimś czasie struna E tak siadła,że zaczęła irytować jak cholera. W końcu zaczęło mnie to tak bardzo wkurwiać,że sprowadziłem Labelle! Chromesy przy nich wypadają bardzo miernie. Na początku miały takiego "dzwona" w brzmieniu. Długo się układają, jednak warto czekać i są sztywniejsze. Mam je kilka tyg a str. D i G jeszcze się nie ułożyły do końca(przynajmniej tak mi się wydaje) ale już brzmią zajebiście. Takim zajebistym brudnym środkiem waląWink Te Labelle na pewno wymiatają na preclach! Tak jakby były dla nich stworzoneWink


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - DEFENCE - 04-10-2010

(04-10-2010, 03:56 PM)jabłecznik napisał(a): @Defence:
A ja mam zupełnie inne wrażenia. Na palisandrze źle, na klonie kopie dupe i jest masakrycznie dobrze. Na jakim basie ty to próbowałeś?

Fender mij p-bass i dla mnie na klonie brzmi tragicznie, totalna zamuła, zero dzwona, istny kontrabas. Na squierze i fenixie jest super, praktycznie jak roundy.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - jabłecznik - 04-10-2010

Może stosowałeś zwyczajnie inne flaty? I pamiętaj, że nowe flaty wbrew temu co się czasem mówi brzmią inaczej (bardziej dźwięcznie).

Ja mam dokładnie takie same odczucia tylko w drugą stronę.


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - DEFENCE - 04-10-2010

fendery (te których używam od 2 czy 3 miesięcy) i po prostu przełożyłem je dziś do gorszego basu (ale z palisandrem)


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - ratkill - 04-11-2010

(04-10-2010, 11:55 AM)ratkill napisał(a): czy po zmianie strun z Elixir na Ernie Balls tego samego rozmiaru, mocno moze zmienic sie krzywizna gryfu?

czy to pytanie bylo aż tak strasznie glupie ze nikt nie odpowiedzial?


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Bobromir - 04-11-2010

nikt Ci nie odpowie bo nikt nie wie, struny mogą być z różnych gatunków stali, mogą mieć różną geometrię w sensie rozmiar rdzenia i owijki przez co mają różną sztywność

swoją drogą to aż taki problem wyregulować? Wink


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - ratkill - 04-11-2010

problem to nie jest, tylko mnie sie nie chce. ostatnio po ciezkich bojach udalo sie jako tako doprowadzic gryf do ladu i nie chce sie z tym znowu grzebac (ale chyba to nieuniknione) jakos nie moge uwierzyc zeby nikt nie zmienial strun na innego producenta tyle ze tego samego rozmiaru


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Asmo - 04-11-2010

(04-11-2010, 09:17 AM)ratkill napisał(a): problem to nie jest, tylko mnie sie nie chce. ostatnio po ciezkich bojach udalo sie jako tako doprowadzic gryf do ladu i nie chce sie z tym znowu grzebac (ale chyba to nieuniknione) jakos nie moge uwierzyc zeby nikt nie zmienial strun na innego producenta tyle ze tego samego rozmiaru

Ja zmieniałem z Ernie Balli na Rotosy. Jedne niklowe, drugie stalówki. Musiałem zmienić relief gryfu, ale nie pamiętam, czy poluzować, czy bardziej wygiąć.
Ogólnie, tak mi się wydaje, różne struny różnie się rozciągają, i tak .110 jednego producenta strojona do E będzie gumą od majtek, a druga będzie sztywna jak napięty drut.

Jak coś źle, niech ktoś skoryguje Tongue


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - allman - 04-11-2010

Ja stosuję zazwyczaj d'Addario EXL 45-105 Nickel Wound do precla. bardzo zadowolony jestem. Natomiast ostatnio z braku d'addario kupiłem na próbę Deany Markleye Blue Steel...strasznie szorstkie pod paluchami...nie zagadało to na preclu jak dla mnie.
Odkąd mam jazz basy założyłem do nich d'addario EXL 170 45-100 i chyba ten rozmiar zastosuję też do precla. bardzo zadowolony jestem. Manualnie bardzo wygodnie i brzmienie mi pasi. Ale zauważyłem ostatnio jedną rzecz o ile w japońskim jazzie te struny są bardzo przyjemne w graniu tzn. nie za twarde ale też nie za miękkie o tyle w amreykańcu są dużo twardsze..ciekaw jestem z czego to wynika..??


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Bobromir - 04-11-2010

(04-11-2010, 09:27 AM)allman napisał(a): Ale zauważyłem ostatnio jedną rzecz o ile w japońskim jazzie te struny są bardzo przyjemne w graniu tzn. nie za twarde ale też nie za miękkie o tyle w amreykańcu są dużo twardsze..ciekaw jestem z czego to wynika..??

też mnie to bardzo zastanawia, co sprawia, że jedna gitara ma po prostu miękkie struny a druga twarde mimo że założony jest taki sam komplet. wydaje mi się, że chodzi o sprężystość drewna. jakby strunę przymocować do ściany i ją nastroić do jakiegoś dźwięku to by była strasznie twarda, jakby założyć ją na dość miękki patyk tak jak cięciwę na łuk i nastroić do tego samego dźwięku to by była miękka bo by się ten patyk uginał. wydaje mi się, że tak samo jest w gitarach, jedne mają gryf który chętniej się ugina a inne sztywniejszy. innego wytłumaczenia nie widzę, niech ktoś poprawi jak brednie piszę Wink


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - ratkill - 04-11-2010

na pewno sprezystosc gryfu ma olbzymi wplyw.
dobre rozwiazanie ma d'addario bo podaje na pudelku ile kg naciagu ma dana struna inni producenci tego nie stosuja (chyba ze sie myle) a bylo by to bardzo pomocne


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Burning - 04-11-2010

allman - niedziwne, że DM BlueSteel brzmiały Ci sucho i były szorstkie, bo to stalówki, a wcześniej grałes na niklach Emotka_2755

ratkill - widac nikt na forum nie zmieniał z EB na Elixiry. Sprawdź i powiedz Smile


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - ratkill - 04-11-2010

ok za pare dni zmienie, ale w odwrotnej kolejnosci.
moze sie wtedy podziele wrazeniami Smile

edyt:
no i zmienione. nie wytrzymalem wprawdzie pare dni tylko 3 godz.
gryf nie zmienił sie ni a nic, wysokość na 12-tym progu jak jak była 3 mm tak została.
Troszeczke może bardziej brzeczą.
Brzmienie tych EB powiedzialbym takie mocniejsze i ciemniejsze od Elixir (ale ja gluchy jestem)

gitarul odemnie pisalem ze po przelozeniu Elixir na EB most podniosl sie prawie centymetr, a u mnie pozostalo wszystko w normie
pozdr


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Rumcayz - 04-11-2010

Panowie, to jak: DR Black Beauties 45-125 będą luźne? i czy one są taperowane?


RE: Absolutnie wszystko o STRUNACH - Andrzejoff - 04-11-2010

(04-11-2010, 03:41 PM)Rumcayz napisał(a): Panowie, to jak: DR Black Beauties 45-125 będą luźne? i czy one są taperowane?

wytlumacz mi co to znaczy to ci powiem Tongue