Preamp onboard Yamaha - problem.
#1
Fachowcy od elektroniki (Markus? Solartron?)- wypowiedzieć się proszę.

W linku podaję schemat układu z mojej basi.
https://drive.google.com/file/d/0B0jT9Hy...sp=sharing

Ze schematu wynika "dziwne" podłączenie pickupów.
Cewki mają tak jakby dwa niezależne wyjścia (+) i "masę/ekran" jako (-).
OCB?

Kminię teraz z Nordstrandami DC-5 (paralell) i nie bardzo rozumiem jak je podłączyć...
Pomoże ktoś?
Emotka_2755Emotka_2497

W ramach równouprawnienia żądam wprowadzenia do handlu serków heterogenizowanych...
Odpowiedz
#2
Nie bardzo wiem w jaki sposób to wynika ze schematu i dlaczego jest to dziwne. Przystawki mają podwójne cewki (jak każdy humbacker). Przewody z każdej cewki można łączyć w różny sposób; można je zewrzeć na krótko, można połączyć do przełącznika, można je połączyć do układu elektronicznego. I tu jest zastosowana ta trzecia opcja.
Musisz zacząć od znalezienia opisu wyprowadzeń tych nowych przystawek. Chociaż patrząć na opis z sieci:
"These pickups are available in two different versions. One set is designed to be wired in parallel, and the other in series. The reason we do this is that a pickup that is made to sound good wired parallel will usually be too hot and dark sounding if wires in series. So, we put less wire on a series dual coil than a parallel dual coil" to nie wiem, czy te "series" nie byłyby w tym przypadku lepsze.
Prawdopodobnie można też przerobić ten preamp tak aby grał z wersją "paralel" - myślę, że wystarczy użyć jedno wejście a drugie połączyć do masy. Niech Solartron się wypowie.

Marek
Odpowiedz
#3
Wiem jak łączyć Nordstrandy... i inne pickupy raczej tez :-)
Zastanawia mnie to wejście układu aktywnego - z dwoma oddzielnymi "plusami" oraz masą (minusem)...
Jeszcze się z tym nie spotkałem.


W ramach równouprawnienia żądam wprowadzenia do handlu serków heterogenizowanych...
Odpowiedz
#4
Musicman tak robi, Carvin chyba też. Typowy układ ma mechaniczny przełącznik. A tu jest układ scalony. Wynik jest dokładnie ten sam.
Odpowiedz
#5
Jeżeli to są takie pickupy jak w Yamasze TRB5 to jedna z cewek sluży tylko do eliminacji brumu (na schemacie widać, że nie ma rdzenia), ale nie wiem czy to coś zmienia w przypadku podłączenia innych prawdziwie dwucewkowych pickupów bo się nie znam Emotka_2755
Odpowiedz
#6
To jest wzmacniacz różnicowy na wejściu - cewka bez rdzenia podłączona jest "w przeciwfazie" i redukuje brum, nie dając sygnału. Do normalnego humba taki układ się średnio nadaje, chyba, że da się odwrócić polaryzację jednej z cewek. Poza tym jest tu separacja obu cewek i nie działają one ani jak równoległe ani szeregowe połączenie. Jakby chcieć tam podłączyć normalne przetworniki, to trzeba zewrzeć do masy wejście od cewki kompensacyjnej (bez rdzenia) a humb podłączyć do wejścia pickupu.
Taki układ to "aktywny humb" - cewki nie obciążają siebie wzajemnie, ale w związku z tym ani to brzmienie szeregowe ani równoległe Wink
http://nagrywamy.com/
Squier Precision MiJ SQ '84, Lester Precision, Ibanez Soundgear MiJ '91, Harley Benton PB-20, Fender Bassman SP3100, Carvin R600, TC Electronic BG250, Boss CS2
Odpowiedz
#7
Dziękuję, wsio jasne! :-)

W ramach równouprawnienia żądam wprowadzenia do handlu serków heterogenizowanych...
Odpowiedz
#8
A chyba qrna nie wsio... bo jednak u Nordstranda opis wyjść jest dość "oszczędny".

Więc jest tak:
Tako rzecze producent odnośnie wyjść i kolorów kabelków - https://drive.google.com/file/d/0B0jT9Hy...sp=sharing
A tak wyglądają wyprowadzenia pickupu w naturze - https://drive.google.com/file/d/0B0jT9Hy...sp=sharing

Tak więc jeśli chcę mieć pickup w układzie PARALELL - to czarny&czerwony --> "+", a biały&zielony&ekran --> "-"
Jeśli zaś ma być SERIES - to mostkuję biały&czerwony, czarny --> "+" a zielony&ekran --> "-"

Dobrze kminię...?

W ramach równouprawnienia żądam wprowadzenia do handlu serków heterogenizowanych...
Odpowiedz
#9
Drugie zdjęcie jest kompletnie bezużyteczne, bo wiemy, że przystawka ma 4 wyprowadzenia (+ ekran).
Pierwszy rysunek jest to tzw. "rysunek dla idiotów" - typowa instrukcja w Stanach. A to dlatego, że jest to instrukcja jak przylutować przystawkę nie rozumiejąc co z czym się łączy. A człowiek jednak by chciał zrozumieć co robi. Oczywiście na podstawie tego rysunku można domyśleć się jak wyglądają połączenia, ale trzeba się trochę wysilić. Zrobienie odpowiedniego rysunku nic by ich nie kosztowało. Jedyna korzyść z tego rysunku, to informacja, że neck pickup ma odwrotną fazę niż bridge pickup.
Prawidłowy rysunek, który oni powinni dostarczyć powinien zawierać rysunek dwóch cewek z oznaczonymi kolorami wyprowadzeń i oznaczeniem fazy sygnału każdego przewodu. Nie chce mi się tego rysować więc tylko opiszę jak to wygląda:
jedna cewka to BLK(+) i WHT(-) a druga to RED(+) i GRN(-). Przewód GRN jest na stałe podłączony do masy a przewód BLK na stałe do wyjścia.
W ustawieniu SERIES przełącznika przewody RED i WHT są zwarte, a w położeniu PARALLEL WHT jest zwarty z GRN i BLK jest zwarty z RED.
Więc jest to tak jak zgadujesz tylko tym razem ze zrozumieniem.
Mimo to, wydaje mi się, że odbiegasz od pytania, które zadałeś: jak to podłączyć do preampu w Yamasze, a teraz wyjaśniasz jak w ogóle podłączyć te przystawki. Dodatkowo, pomijasz problem, że te przystawki są inaczej nawinięte w wersji PARALLEL niż w SERIES (podałem wyjaśnienie powyżej) i można się domyśleć, że ich przełączanie SERIES/PARALLEL nie jest zalecane przez producenta.

EDIT: powyższy opis kolorów przewodów dotyczy oczywiście jednej z przystawek - NECK pickup.

Marek
Odpowiedz
#10
(10-13-2015, 08:41 AM)Markus napisał(a): Drugie zdjęcie jest kompletnie bezużyteczne, bo wiemy, że przystawka ma 4 wyprowadzenia (+ ekran).
No w sumie racja Smile
Cytat:Pierwszy rysunek jest to tzw. "rysunek dla idiotów" - typowa instrukcja w Stanach. A to dlatego, że jest to instrukcja jak przylutować przystawkę nie rozumiejąc co z czym się łączy. A człowiek jednak by chciał zrozumieć co robi. Oczywiście na podstawie tego rysunku można domyśleć się jak wyglądają połączenia, ale trzeba się trochę wysilić.
Dlatego tez wysiliłem się i swoje przypuszczenia wysnułem na podstawie wiedzy o schemacie przełącznika DPDT (choć nie opisano czy jest to "on-on-on" czy "on-off-on".
Cytat:Zrobienie odpowiedniego rysunku nic by ich nie kosztowało.
No pewnie Smile
Cytat:Jedyna korzyść z tego rysunku, to informacja, że neck pickup ma odwrotną fazę niż bridge pickup.
No właśnie tutaj nie mam pewności...
Na podstawie tej rycinki wydaje mi się, że neck pickup ma zgodną fazę z bridge - tylko w jednym z nich (neck) faza zmienia się względem drugiego dopiero na przełączniku - w przypadku przełączenia go w tryb "single"
Cytat:Prawidłowy rysunek, który oni powinni dostarczyć powinien zawierać rysunek dwóch cewek z oznaczonymi kolorami wyprowadzeń i oznaczeniem fazy sygnału każdego przewodu.
To oczywiste.
Cytat:Nie chce mi się tego rysować więc tylko opiszę jak to wygląda:
jedna cewka to BLK(+) i WHT(-) a druga to RED(+) i GRN(-). Przewód GRN jest na stałe podłączony do masy a przewód BLK na stałe do wyjścia.
W ustawieniu SERIES przełącznika przewody RED i WHT są zwarte, a w położeniu PARALLEL WHT jest zwarty z GRN i BLK jest zwarty z RED.
Więc jest to tak jak zgadujesz tylko tym razem ze zrozumieniem.
Bardzo Ci dziękuję! Emotka_2755
O to mi chodziło Exclamation

Cytat:Mimo to, wydaje mi się, że odbiegasz od pytania, które zadałeś: jak to podłączyć do preampu w Yamasze,
To fakt.
Przepraszam.
Chciałem to wyjaśnić w jednym wątku, a w zasadzie powinienem założyć nowy wątek o połączeniach pickupów Nordstranda.

Cytat: a teraz wyjaśniasz jak w ogóle podłączyć te przystawki.
Nie wyjaśniem, bo sie nie znam. Podzieliłem się jedynie swoimi spostrzeżeniami i chciałem rozwiać wątpliwości.
Cytat: Dodatkowo, pomijasz problem, że te przystawki są inaczej nawinięte w wersji PARALLEL niż w SERIES (podałem wyjaśnienie powyżej) i można się domyśleć, że ich przełączanie SERIES/PARALLEL nie jest zalecane przez producenta.
Być może pominąłem - ale nie dlatego, że mam to w nosie... a dlatego, że nie dotarłem do żadnej tego typu informacji.
Jedyne info jakie znalazłem na stronie producenta to kwestia mniejszej ilości zwojów w przetworniku (neck) przeznaczonego do łączenia szeregowego.
Cytat:EDIT: powyższy opis kolorów przewodów dotyczy oczywiście jednej z przystawek - NECK pickup.

No i właśnie tego nie rozumiem za bardzo.
Może faktycznie założę nowy wątek o przetwornikach Nordstranda.
Twoja (i innych udzielających się) wiedza przyda się zapewne potomnym... Emotka_2497

BTW - Kto tu jest Moderatoriuszem?

W ramach równouprawnienia żądam wprowadzenia do handlu serków heterogenizowanych...
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości