Nawróciłem się....
#1
Jak pisałem kiedyś w grudniu 2019r. nabyłem w drodze kupna gitarę basową Sire MM V7 pierwszej generacji. W sumie kupiłem bo wiedziałem, że z pewnej ręki no i koledze się spieszyło ze sprzedażą a cena była przystępna. Stwiedziłem, że potraktuję to jak zabawę i w razie czego sprzedam w podobnej cenie.

Pół roku za mną, i wiem że to jest to. Grając na basóffffce czuję to czego nigdy nie dała mi gra na gitarze. Czuję że całe ciało wraz z instrumentem to jeden organizm, jeden beat i jestem wewnątrz utworu słuchając wszystkiego wokół, a nie samego siebie. Teraz słucham utworów w zupełnie nowy sposób. Strasznie mnie kręci analizowanie co z czym i w jaki sposób jest związane, jak poszczególne instrumenty zazębiają się ze sobą tworząc całość. Staram się w nieudolny sposób opisać coś co każdy z Was zna doskonale. Jedno jest pewne, nie da się jechać na dwa fronty i lepiej inwestować czas w coś co sprawia większą radość Smile

Przechodząc do sedna....

Zastanawiam się nad zakupem innej gitary basowej. Myślę, że jakbym się pozbył kilku gitar elektrycznych na których i tak nie gram bym dysponował budżetem do 10k. Teraz nie zrozumcie mnie źle. Nie chcę wydawać 10k ponieważ je mam. Chodzi mi o to, że jeżeli jest uzasadnione aby kupić instrument w tych pieniądzach to go kupię. Jak wydam połowe z tego też będę zadowolony, a co dopiero moja żona.


W co warto iść a czego lepiej się wystrzegać?

Czy iść na przykład w coś pasywnego typu precel Fendera czy coś aktywnego i nowocześniejszego jak Ibanez BTB czy SR? A może coś zupełnie innego? Brzmienie może nie jest tu krytycznym parametrem, bo nie kierunkuje się na jakiś jeden gatunek muzyki. Interesują mnie wszystkie gatunki z ciekawą linią basu. Lubię eksperymentować. Bardziej zależy mi na jakości, wygodzie, szerowkim spektrum możliwości ukręcenia róznych brzmień. Chodzi o instrument wraz z którym będę mógł się dalej rozwijać, aby nie ograniczał mnie właśnie do jednego rodziaju muzyki czy techniki gry.

Wiem, że najlepiej pojechać do sklepu i pomacać. Ale po pierwsze sklep chodźby nie wiem ile miał instrumentów premium to i tak zawsze może tam nie być tego, który jest dla ciebie stworzony. Po drugie pewnie i tak będę szukał używki, więc jak mi nie podejdzie coś to sprzedam i kupię coś innego.

A ja uważacie, że to wszystko co napisałem kompletnie nie ma sensu to zostaje z tym co mam Smile
Odpowiedz
#2
Bardzo fajny post!
W tej cenie to możesz mieć praktycznie wszystko, ale sam musisz określić jakie brzmienie najbardziej Ci pasuje i co będziesz chciał na tym grać.
Zacząłbym od tego (daję jako przykład, takich wideło jest masa):


Jak już będziesz wiedział, w którą stronę chcesz iść, łatwiej będzie zawęzić poszukiwania Smile
Co basista to opinie, ale i tak pewnie skończysz z preclem albo jazzem (albo z dwoma na raz, bo w tym budżecie to dostaniesz świetne egzemplarze obu).
Odpowiedz
#3
Jeśli masz do dyspozycji takie środki, a nie jesteś jeszcze na poziomie na którym dokładnie wiesz czego chcesz i potrzebujesz, sugerowałbym nawet przerobienie kilku basówek w mniejszych kwotach i rozłożenia sobie tego tematu na dłuższy okres czasu. Skoro zasmakowałeś już jazz bassa rozejrzyj się za jakimś japońskim precisionem, a dla kontrastu sprawdź sobie np jakieś wiosło w stylu nowoczesnym (aktyw/preamp). Masz środki, które starczą na "przerobienie" całego przekroju basówek, jak jakaś szczególnie Ci przypadnie do gustu, wówczas możesz się pozbyć reszty i kupić jakąś dopasioną sztukę z danego typu.
Odpowiedz
#4
Precel
Odpowiedz
#5
Tylko nie rób żadnego lutniczego wynalazku.
P O Z I O M
Z A D O W O L E N I A
D O M A N A
[Obrazek: 5oTDjh4.png]
Odpowiedz
#6
(06-05-2020, 07:29 PM)Doman napisał(a): Tylko nie rób żadnego lutniczego wynalazku.

Co najwyżej składany.
Rickenbacker 4003 | Rickenbacker 360 | Wal Mk I copy | Hofner 500/1 | Bass VI | Epiphone EB0

Hammond L100 | Leslie 760


'69 Fender Bassman 50 | '69 Zelmer 100 | '67 Sunn Sonic

'73 Fender Bassman Ten | 70s Fender Twin Reverb | Vox AC30
Odpowiedz
#7
Zacznijmy od tego. Jakie wioslo najbardziej Ci sie podoba wizualnie?

Moja rada. Jedz do sklepu i macaj co jest z tego premium, chociaz czesc pewnie odpadnie i bedziesz blizej.
Co do Sire, ja nigdy nie bylem fanem. Nie wiem skad ta pompa na te instrumenty.

Sam przemielilem mase instrumentow. Dla niektorych to nie jest taka prosta sprawa. 

(06-05-2020, 07:29 PM)Doman napisał(a): Tylko nie rób żadnego lutniczego wynalazku.

To tylko gdy juz dowiesz sie co 'cie kreci w basach'. Imo.

EDIT: W koncu jakis ciekawy temat.
Odpowiedz
#8
Przede wszystkim dziękuję za odpowiedź.


Gdybym miał podejść do tematu wizualnie to pewnie bym wybrał coś w ten deseń:

http://www.fbass.com/instock/stock/600518

Ale wygląd instrumentu to chyba dla mnie najmniej istotny parametr. Nie zależy mi na lansie ani nie gram przed lustrem.


Co do brzmienia to chyba jednak precel. Pasuje mi ta ciepła barwa i dużo dołu. Jakoś dźwięk gitary basowej bardziej mi się kojarzy z kontrabasem niż jakimś metalicznym przydźwiękiem. Jak zacząłem w nocy badać temat to okazało się że są instrumenty z układem P/J lub P/humbucker. Z tego co wyczytałem np. dla Fendera są to układy z przełącznikiem aktywny/pasywny. Wydaje mi się to bardzo uniwersalne rozwiązanie. Pytanie czy taka „uniwersalność” nie ogołaca instrumentu z klasycznego brzmienia precla. Kolejny temat to gdyby iść w tym kierunku to jakich modeli szukać z jakich lat? Załóżmy że zostajemy przy Fenderze.


Teraz pójdę trochę w ekstremę cenową….ale czy te całe Fender Ultra Precision Bass co teraz sprzedają zachowały jeszcze duszę swoich prekursorów. Czy to raczej wymyślone i przekombinowane dziwadło, żeby firma miała coś nowego do zaoferowania w swoim portfolio?


Ostatnio byłem u kolegi i ogrywałem superstrata Music Mana. Ogólnie zawsze ta marka mi się kojarzyła ze StingRayem. Byłem bardzo zaskoczony jakością zarówno wykonania, ergonomią oraz brzmieniem. I tak też mi przyszło do głowy, czy właśnie taki StingRay nie byłby takim super uniwersalnym instrumentem pasującym do każdego rodzaju muzyki.

Nawet jest nieopodal mnie coś takiego:

https://www.olx.pl/oferta/music-man-stin...EQuhR.html

Nie wiem tylko czy cena dobrabo na Reverb są dużo tańsze.


A co do "budżetowego" precla to takie coś:

https://www.olx.pl/oferta/gitara-basowa-...EOujS.html
Odpowiedz
#9
Fbassy to akurat świetny wybór, doskonałe basy.
P O Z I O M
Z A D O W O L E N I A
D O M A N A
[Obrazek: 5oTDjh4.png]
Odpowiedz
#10
Mateusz, który tu się udzielił prowadzi Restaurację Gitar i z pewnością zrobi Ci fajnego precla pod Ciebie Wink
Squier VM '70s JB 5 | Fender JB '78 | Buzz Hornet














Odpowiedz
#11
Jak kręci Cię Precel, to może takie cóś?
Nie miałem okazji ogrywać, ale Ernie Ball przyzwyczaił do dobrych instrumentów:

https://youtu.be/JaurSdfdark

https://youtu.be/8FfUNsdb55Y

Odpowiedz
#12
(06-05-2020, 06:29 PM)Mateusz napisał(a): Precel
+1

(06-06-2020, 11:14 AM)Bigos napisał(a): Jak kręci Cię Precel, to może takie cóś?
https://youtu.be/JaurSdfdark
https://youtu.be/8FfUNsdb55Y

Imho to nie jest precel.

(06-05-2020, 07:29 PM)Doman napisał(a): Tylko nie rób żadnego lutniczego wynalazku.
+1

(06-05-2020, 06:00 PM)szymam napisał(a): Co basista to opinie, ale i tak pewnie skończysz z preclem albo jazzem (albo z dwoma na raz, bo w tym budżecie to dostaniesz świetne egzemplarze obu).
W tym budżecie może nawet się uda znaleźć coś "vintage". Nie koniecznie dwie sztuki ale jedną bardzo dobrą/świetną. Albo można:

(06-06-2020, 10:48 AM)Ukasz napisał(a): Mateusz, który tu się udzielił prowadzi Restaurację Gitar i z pewnością zrobi Ci fajnego precla pod Ciebie Wink


Powodzenia w poszukiwaniach!
Odpowiedz
#13
Ja bym brał Fbasa bo ci się podoba i są zajebiste.

Granie na preclu/jazzie to jak jeżdżenie passatem.
Odpowiedz
#14
Pojawił się dodatkowy zawodnik na tapecie. Bardzo fajne brzemienia koleś wykręca. Wszystko było okey dopóki nie zobaczyłem instrumentu w całości.

To chyba najlepiej brzmiąca i zarazem najbrzydsza gitara basowa z jaką miałem styczność na youtube Smile Nazwa jednak zobowiązuje Wink




Miał ktoś z Was z tym styczność??? Bo to chyba jakaś rzadkość w kraju....
Odpowiedz
#15
Co byś nie wybrał, sugerowanie się 1 byle jak nagranym filmikiem z jutub sprawi że wybierzesz chujowo.

Masz bas więc nie musisz się z wyborem spieszyć, podejdź do tego na zimno i najpierw ograj wszystko co cię interesuje
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości