Teoria muzyki i granie na basie.
#1
Witam wszystkich Forumowiczów, cieszę się, że mogę w tym miejscu dzielić się z Wami moimi przemyśleniami.

Na początek temat zainspirowany pytaniem, które pada podczas wszystkich prowadzonych przeze mnie warsztatów: czy można zostać dobrym basistą bez znajomości zasad muzyki?

Pytanie jest jak najbardziej zasadne - łatwo przecież wymienić wielu świetnych muzyków, także basistów, którzy osiągnęli sukces artystyczny i komercyjny, nie znając nawet podstaw teorii muzyki. Nie wyciągałbym jednak pochopnych wniosków, artyści ci zawdzięczają swoje powodzenie niezwykłej intuicji, talentowi no i znalezieniu się w odpowiednim miejscu w odpowiednim czasie. Zresztą, nikt nie jest w stanie powiedzieć czy Jimmy Hendrix nie komponowałby jeszcze lepszych utworów, gdyby znał klasyczne zasady harmonii i kontrapunktu czy też wiedza ta zniszczyłaby jego oryginalność.

Zdarzało mi się współpracować z muzykami, którzy nie mieli żadnego przygotowania teoretycznego a mimo to bez wahania nazywam ich artystami. Nieznajomość zasad muzyki nie wyklucza absolutnie z grona artystów, najlepszy przykład to twórcy ludowi. I odwrotnie wiedza nawet dogłębna nie musi iść w parze z artyzmem, tu przykładem mogą być niektórzy „krytycy” muzyczni, którzy w życiu nie zagrali ani jednego dźwięku.
Gorzej jeśli brak wiedzy idzie w parze z brakiem talentu. Mój kolega opowiada często o próbie ze znaną wokalistką. Głównym walorem tej pani jest uroda, która niestety nie idzie w parze z umiejętnością czystego śpiewania (ech, gdyby ona tak fałszowała pieniądze jak dźwięki byłaby milionerką). Na uwagę poirytowanego kolegi: "zaśpiewałaś cały utwór o sekundę* za nisko!" rozkapryszona gwiazdka odpowiedziała "jeśli sekundę, to chyba za późno a nie za nisko!"...

Jednak mimo wszystko, moim zdaniem jeśli ktoś myśli poważnie o uprawianiu zawodu muzyka, znajomość przynajmniej podstaw teorii jest niezbędna. Oto moje argumenty:

Po pierwsze, ustalone reguły podstawowe wiadomości o rytmie, budowie akordów muzyczne oraz system notacji są uniwersalnym językiem, którym posługują się muzycy na całym świecie. Na przykład powszechnie już stosowana notacja akordowa gwarantuje, że symbol G7 zostanie tak samo odczytany pod każdą szerokością geograficzną.
Po drugie, praca w kapeli, w której wszyscy posługują się tą samą terminologią przebiega znacznie sprawniej, no i o wiele poważniej brzmi jeśli powiemy gitarzyście: „zagraj w drugim takcie cztery ćwierćnuty C” niż „zagraj ta- ra- ta- ta na trzecim progu na piątej strunie”.
Po trzecie, będąc bogatszym w wiedzę, można grać i komponować bardziej świadomie a jeśli chce się dokonać jakiś rewolucyjnych zmian w muzyce, zna się reguły, które należy łamać.
Po czwarte wreszcie, podstawowe wiadomości potrzebne basiście można streścić na kilku stronach a ich przyswojenie, nawet przy umiarkowanych zdolnościach i przeciętnym zaangażowaniu uczącego nie powinno zająć więcej jak kilka jesiennych tygodni.

Od czego zacząć?

Najlepiej wziąć kilka lekcji u doświadczonego muzyka, pedagoga. Nie musi nim być wcale basista. Wystarczy ktoś kto posiada niezbędną wiedzę i potrafi ją przekazać.

Można skorzystać z podręczników, z których kształcą się uczniowie szkół muzycznych,na przykład z książki „Zasady muzyki” F. Wesołowskiego.
Niektóre wydawnictwa dla basistów również poświęcają sporo miejsca teorii, należy do nich choćby najstarsza chyba polska szkoła na gitarę basową, autorstwa Janusza Popławskiego. Wiem także, że mój kolega, świetny muzyk, Tomek Grabowy wydał szkołę dla początkujących basistów. Nie miałem jeszcze okazji jej przejrzeć, ale znając profesjonalizm Tomka jestem przekonany, że to dobry podręcznik.

Inną formą uzyskania w szybki sposób niezbędnych informacji jest udział w warsztatach czy workshopach, szczególnie takich, o których wiadomo, że część teoretyczna nie będzie potraktowana po macoszemu.
Jest oczywiście internet, nie muszę chyba jednak nikogo przekonywać, że trzeba być ostrożnym i należy oddzielać ziarno od plew. Szukając materiałów edukacyjnych, znalazłem w sieci oprócz wielu interesujących materiałów, całą masę błędnych informacji.

Dlatego bardzo cieszę się, że istnieje to forum i mam nadzieję, że będzie ono dla wszystkich
basistów źródłem rzetelnej wiedzy.

Pozdrawiam
Darek Ziółek
www.darekziolek.pl

* Chodzi oczywiście o interwał muzyczny.
Odpowiedz


Wiadomości w tym wątku
Teoria muzyki i granie na basie. - przez Darek Ziółek - 10-08-2010, 07:13 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez miklo - 10-08-2010, 08:09 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez zakwas - 10-08-2010, 09:43 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez groza - 10-09-2010, 03:32 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez Bohen - 10-11-2010, 06:27 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez zakwas - 10-11-2010, 08:43 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez miklo - 10-11-2010, 10:10 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez ANTonio - 10-11-2010, 01:46 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez ANTonio - 10-13-2010, 07:53 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez almado - 10-11-2010, 08:26 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez Bobromir - 10-13-2010, 07:55 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez maRcin - 10-30-2010, 01:22 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez zakwas - 10-31-2010, 10:41 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez WFoltynski - 11-06-2010, 12:19 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez Markus - 11-08-2010, 03:44 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez miklo - 10-31-2010, 11:12 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez groza - 11-05-2010, 03:42 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez miklo - 11-05-2010, 05:13 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez maRcin - 11-08-2010, 11:13 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez miklo - 11-09-2010, 06:37 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez tubas - 12-08-2011, 10:46 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez quniq - 10-20-2012, 07:12 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez tubas - 10-22-2012, 08:19 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez macius - 10-20-2012, 07:17 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez macius - 10-22-2012, 01:09 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez tubas - 02-26-2013, 09:21 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez PatNewski - 02-26-2013, 04:20 PM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez yarzenioova - 08-27-2013, 07:53 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez bartoshek - 08-27-2013, 09:07 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez miklo - 08-27-2013, 08:58 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez yarzenioova - 08-27-2013, 09:11 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez bartoshek - 08-27-2013, 09:13 AM
RE: Teoria muzyki i granie na basie. - przez PatNewski - 09-18-2013, 04:13 PM

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości