04-01-2010, 05:41 PM
(04-01-2010, 02:17 PM)jarro napisał(a): A teraz np. weżmy sobie ze gitara ma być strojona 5, 6 , albo 8 półtonów w dół, w tabie bedzie pasowało bo bedzie informacja o strojeniu, ale na pięciolini nic się nie bedzie zgadzało. Sytuacja się komplikuje kiedy nie ma taba, nie ma informacji o strojeniu, albo stojenie jest podane i gram E tylko że nie na pustej strunie tylko na 3 proguDlatego pomysl autora jest mocno kontrowersyjny. Nutki na tej transkrypcji oznaczaja pozycje, a nie dzwieki.
Niby podobnie grzeszymy w kapeli - gralismy w drop D, ale dla wygody wokalisty przestroilismy sie pol tonu w dol - do drop C#. A nazewnictwo pozostalo to samo (czyli np gdy gramy C# na pustej, to dalej mowimy D), zeby sobie wody z mozgu nie robic - przy takim funkcjonowaniu zespolu 98% naszego grania jest poza nim, w standardowym stroju.
Dlatego widze w takim pomysle autora pewien sens - "Okazjonalnie zestroiles sie, zeby zagrac Pantere? A moze chcesz zagrac w standardowym stroju? Oni graja w C#, ale dam ci nutki pisane, jak w standardzie - nauczysz sie, gdzie zwykle powinienes szukac na gryfie danego dzwieku". Tylko czym sie w takim ukladzie roznilyby nuty od tabulatury?