Ulubiony kompresor do nagrywania basu?
#1
Panie i Panowie,

jaki jest Wasz ulubiony, czyli najlepiej się sprawdzający kompresor do nagrywania basu...?

Zdaję sobie sprawę, że wiele osób pewnie nagrywa bas bez kompresji, którą aplikuje później ITB albo OTB. Niemniej współczesne trendy zmierzają w stronę lekkiej kompresji już przy nagrywaniu, i ja też lubię ten sposób (jestem stary człowiek, wychowany "studyjnie" w czasach, kiedy dużo się robiło wstępnej obróbki sygnału już przy tracking'u...)

No więc - jeśli kompresujecie w drodze na ścieżkę, to czym? Czy ktoś np. próbował FMR FNLA? ART VLA? Aphex? DBX? Celowo sugeruję tutaj niską półkę cenową, grupa od stu do kilkuset USD, a nie od kilku do kilkunastu tysięcy :-) Ale jeśli ktoś ma też doświadczenia ze sprzętem ze średniej albo wyższej półki, też będę wdzięczny za sugestie. Zawsze warto wiedzieć więcej, niż mniej :-)
Odpowiedz
#2
Mój ulubiony - LA2A
Mam go w preampie Universal Audio LA-610 mkII

Chociaż ostatnio nagrywam takiego basistę który kompresję ma z palców i odpowiednio dobranych strun (flatów)
Odpowiedz
#3
aphex - imho najfajniejszy z deptakow, zadne plastikowe ebs. carl martin byl jeszcze bardzo fajny. generalnie jestem fanem optykow. ale to tylko w kategorii grania live, do studia:
dbx - wole 160x nad 160a ale to preferencje sluchowe, generalnie bardzo ladnie sie wpasowal w mix
symetrix - sam posiadam po dluzszym testowaniu wielu kompresorow, i ten u mnie zagoscil. ma "dozywocie", kiedys jak fundusze pozwola to bedzie jeszcze stary distressor, ale wtedy symetrix i tak bedzie u mnie pracowal Wink
Odpowiedz
#4
(10-19-2010, 11:13 AM)dr Szelma napisał(a): aphex - imho najfajniejszy z deptakow, zadne plastikowe ebs. carl martin byl jeszcze bardzo fajny. generalnie jestem fanem optykow. ale to tylko w kategorii grania live, do studia:
dbx - wole 160x nad 160a ale to preferencje sluchowe, generalnie bardzo ladnie sie wpasowal w mix
symetrix - sam posiadam po dluzszym testowaniu wielu kompresorow, i ten u mnie zagoscil. ma "dozywocie", kiedys jak fundusze pozwola to bedzie jeszcze stary distressor, ale wtedy symetrix i tak bedzie u mnie pracowal Wink

Dzięki, panie doktorze, to są bardzo cenne informacje... Ja też marzę o Distressorze, ale to zupełnie nie w mojej półce budżetowej w tej chwili :-) Na pewno poczytam o Symetrix. Na razie planowanym zakupem był FMR RNLA do basu, ale postanowiłem najpierw zasięgnąć porad tutaj... Mam w tej chwili FMR RNC i jest to fantastyczny kompresor jak za swoją zupełnie głupią cenę Smile Ale do basu go nie polecają, wszyscy wskazują na RNLA.

PS. Wczoraj przegapiłem RNLA na eBay.pl za ok. 600zł, bo żona mnie zawołała na kolację i zapomniałem że za chwilę kończy się aukcja :-(
Odpowiedz
#5
jesl chodzi o kompresor na torze sygnalowym przed paczka, to jeszcze produkty demeter sprawdzaja sie wysmienicie.

Odpowiedz
#6
(10-19-2010, 04:04 PM)paka napisał(a): jesl chodzi o kompresor na torze sygnalowym przed paczka, to jeszcze produkty demeter sprawdzaja sie wysmienicie.

Raczej przed taśmą (czy twardym dyskiem)... Chodzi mi o kompresję przy nagrywaniu. Ja nagrywam bas dwutorowo - z DI-box'a (jako DI-box służy Focusrite ISA One) i mikrofonem (EV RE20) z paczki. Na mikrofonie mam kompresor (Universal Audio LA-610), wyjściu z DI-box'a nie mam, a tam właśnie są największe wahania dynamiki i nie byłoby źle ciut to opanować zanim wejdę sygnałem w interfejs do nagrywania...

O Demeterach słyszałem, ale zero doświadczenia. Będę musiał pogoogle'ować :-)
Odpowiedz
#7
Popieram słowa paki, też mam kompresor demetera - compulator, w tej pierwszej wersji. Ale coś jest na rzeczy, skoro polecał go nawet Olszak.
Odpowiedz
#8
Gajdzin - czy nie mamy w Focusrite'a zapiętego RNC jako insert?
nie zmienia to faktu, że Demetera lub BBE i tak planuję kupić przed wzmacniacz.
Chcesz nagrać naturalnie brzmiącą płytę? zapraszam: BurningTonesStudio

Uprzejmie informuję iż zespół Resin nie wystąpi w najbliższej edycji Mam Voice be the Idol, gdyż w godzinach emisji nie wolno spożywać środków odurzających, zaś regulaminowy czas pozwoliłby wyłącznie na zagranie intro.
Odpowiedz
#9
(10-19-2010, 08:59 PM)Burning napisał(a): Gajdzin - czy nie mamy w Focusrite'a zapiętego RNC jako insert?

Mamy, ale tylko dlatego, że nie zidentyfikowałem jeszcze docelowego kompresora do nagrywania basu :-) Jak tylko to zrobię (a potem jeszcze trochę kasy zarobię, i kupię), to FMR RNC idzie na insert Great River ME-1NV, do służby wokalowej albo gitarowej Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości