Polecane ksiazki i podreczniki.
#1
Byl podobny temat na starym forum. Umieszczajcie tu propozycje i pytania dot. ksiazek zwiazanych z basem lub ogolnie z muzyka.

Przymierzam sie do kupna Bass Bible i Mojej Basowki. Mial ktos z nimi do czynienia? Jakie wrazenia?
Odpowiedz
#2
Ja mam tą genialną książkę Popławskiego. Ale mi się z nutami nie chce męczyć :]
Odpowiedz
#3
Ja za to polecę książkę. "Zasady muzyki" Franciszka Wesołowskiego to pozycja, IMHO obowiązkowa. Miło i przejrzyście tłumaczy czarną magię, zapisaną za pomocy pięciolinii, nut i pauz. W końcu jakieś podstawy wypada mieć, nie?
Odpowiedz
#4
(04-05-2010, 01:52 PM)sero napisał(a): Byl podobny temat na starym forum. Umieszczajcie tu propozycje i pytania dot. ksiazek zwiazanych z basem lub ogolnie z muzyka.

Przymierzam sie do kupna Bass Bible i Mojej Basowki. Mial ktos z nimi do czynienia? Jakie wrazenia?

Posiadam Bass bible, i trochę się zawiodłem, ponieważ jest bardzo dużo ciekawych rzeczy, różnych stylów i zagrywek, jednak mam wrażenie, że to jest wszystko zbyt ogólnikowo zrobione, na tzw. zasadzie wszystko i nic Wink ale książka sama w sobie jest dobrą pozycją i pomimo wad warto, tylko moim zdaniem więcej jakiegoś tekstu wyjaśnienia by się przydało, i bardziej szczegółowego skupienia na niektórych aspektach , ale przykładów do gry jest dużo, tylko tak jak pisałem wcześniej słabo opisane są techniki gry, ale za to ciekawie różne style muzyczne z przykładami.


p.s. gdyby ktoś posiadał CD1 do Bass bible, to proszę o kontakt , ponieważ moja się gdzieś zagubiła w akcji ...
Odpowiedz
#5
Zalezy mi wlasnie na omowieniu roznych stylow muzycznych, a nie techniki gry.
W polowie maja bede mial ta ksiazke wiec i plyty.
Odpowiedz
#6
mam to:

http://www.amazon.com/Chord-Studies-Elec...592&sr=8-2

ale idzie mi bardzo powoli. niemniej świetna, mistrz Berlin kazał a on tam jak dla mnie wie co mówi. całą zrobię pewnie w ciągu najbliższych 13 lat Wink
Odpowiedz
#7
groza - ta kniga, to jakieś monstrum Big Grin Co tam jest? Rozpisane akordy we wszystkich przewrotach czy jak?
Gram na nerwach.
Odpowiedz
#8
etiudki. od prostych opartych na składnikach akordów, po takie grubsze - bardziej rozbudowane. ale ogólnie chodzi o akordy, akordy, akordy i jeszcze trochę akordów. ja z harmonii bardzo niewiele kumam, ale to co sobie wydukam z tego to jest fajne, bo daje się z miejsca wykorzystać w kontekście muzycznym i pomaga mi...
Odpowiedz
#9
No to faktycznie dobra szkoła. Trzeba sporo samozaparcia, żeby przez takie rzeczy przebrnąć, ale potem to procentuje. Może ja też kiedyś się za takie coś zabiorę. Na razie muszę walczyć z podstawowymi brakami techniki Big Grin
Gram na nerwach.
Odpowiedz
#10
(04-05-2010, 01:52 PM)sero napisał(a): Bass Bible
Poszukałem trochę w necie i już jest: http://www.bassbible.com/ mrgreen
[Obrazek: IPdetect482127.jpg]
Odpowiedz
#11
A chciałam założyć taki temat, a już jest! Smile

Fajny do bluesa jest Jona Liebmana "Blues Bass" z płytką, wiele różnych zagrywek.

Ale przy okazji, czy znacie jeszcze inne podręczniki czy zbiór przykładowych podkładów czy nawet transkrypcje standardów do bluesa (i okolic)?
Odpowiedz
#12
Aga - podręcznik, świętej pamięci Andrzeja Pluszcza - choć w przypadku bluesa to raczej jest tak, że feeling jest ważniejszy od dźwięków więc z książki się tego nie nauczysz... raczej trzeba to w zespole praktykować. No i polecam ćwiczenie gam i pasaży podwójnymi ósemkami w shuffle.

1978 MIA Fender Jazz Bass Ash Maple BA II, 1973 MIA Fender Jazz Bass Fretless Alder Rosewood BA II, 1979 MIA Fender Precision Bass Alder Rosewood BA II, 1979 MIA Fender Precision Bass Ash Rosewood BA II, 1972/1988 Custom Fender/Ibanez Jazz Bass Fretless BA II-> Phil Jones, Monster and George'L Cables -> Futube Custom Preamp, Futube modified: DEMETER HBP-1 Tube Bass Preamplifier, SWR SM900, SWR GrandPrix, SWR Interstellar Overdrive; Ampeg SVT II Pro, Marshall JMP1, Fender MB1200 PowerAmp; Groove Tubes SE II, 1970 Hiwatt DR103, 1975 Sound City 50B Plus -> Aguilar GS 210, Aguilar GS 410, Aguilar GS 115, Hiwatt Custom 4x12, Fender ToneMaster Custom Shop 2x12 with Fane Spk, Fender Rumble Custom Shop 4x10, Ampeg SVT-810AV, SOS Audio Upgrades Buss Compressor

[Obrazek: 1218859243852_f.jpg]
Odpowiedz
#13
Ed friedland. Imho dużo lepszy do liebmana. Wszystko łopatologicznie spokojnie i po kolei wytłumaczone.
Mazdah napisał(a):Instrument powinien dawać "kopa" za każdym razem kiedy go bierzesz do ręki. Nie tylko kiedy go po raz pierwszy rozpakowujesz z pudła albo przez pierwszy tydzień-dwa-miesiąc-rok grania. Jeśli możesz przejść obojętnie obok wiosła wiszącego na ścianie/stojącego na stojaku, to znaczy, że coś jest nie tak.

Ściągam sprzęt z Usa. Info na pw.
Odpowiedz
#14
Alfik, znam Pluszcza. I oczywiście, że praktyka swoją drogą. Ale ćwiczenia tego typu dużo mi dają, bo ćwiczę ręce, uczę się nowych pomysłów, które gdzieś w jakieś formie na próbach mi wpadają.

Dla mnie praktyka i feeling to jedno, ale ćwiczenia z podręcznika to drugie. Praktykę i feeling mam na próbie, w domu ćwiczę technikę, bez której ciężej zagrać, co wpada do głowy na bieżąco. I lubię się rozwijać.Smile

A co chodzi z tymi pasażami podwójnymi ósemkami w shuffle? Podasz jakiś przykład?
Odpowiedz
#15
Alfik - żadnej muzyki się z książki nie nauczysz, nie tylko blueasa Wink
A podręcznik Liebmana, o którym pisze Aga daje radę, przerobiłem kiedyś cały i polecam każdemu kto chce coś do nauki bluesa. Najfajniejsze w tej książce jest chyba to, że nie ogranicza się ona tylko do bluesa, a pokazuje jak "bluesować" w różnych gatunkach, od rocka przez funk po r'n'b.
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości