Projekt Laik #1 DIY: tłumik syglału / EHX Signal Pad clone - prośba o pomoc.
#1
Information 
.
Od jakiegoś czasu przymierzam się do kupna EHX signal pad, ale szkoda mi wywalić 170 pln na (jak mniemam) bardzo proste urządzenie. Jest to pasywny tłumik (ściszacz) sygnału, z diodą, i zasilaniem bateryjnym i zewnętznym 9v.

[Obrazek: signal-pad.png]

Stwierdziłem że spróbuję sam to zrobić i może przy okazji czegoś się nauczę. mrgreen

Przetrząsając google nie natrafiłem na schemat żadnego tłumika sygnału, prawdopodobnie dlatego że dla kogoś kto obcuje z lutownicą częściej, nie jest żadną zagadką co siedzi w środku. Dla mnie niestety jest. Dlatego potrzebuję pomocy.

Lista zakupów:
*obudowa http://allegro.pl/obudowa-aluminiowa-do-...70166.html lub http://allegro.pl/obudowa-aluminiowa-do-...22726.html
*2x gniazdo jack mono http://allegro.pl/gniazdo-jack-6-3mm-met...20416.html
*gniazdo dc 2.1 mm http://allegro.pl/gniazdo-dc-2-1mm-styl-...53123.html
*footswitch http://allegro.pl/footswitch-3pdt-ehx-el...18482.html
*potencjometr (nie wiem jaki)
*dioda
*'spinacz' do baterii 9v (chyba wiecie i co mi chodzi)
*kabelki

1.Czy mógłby mi to ktoś narysować co jak z czym w środku połączyć żeby był true bypass?

[Obrazek: PAD.gif]


2.Jaki potencjometr się nada i czy trzeba czegoś jeszcze (kondensatory rezystory itp?)

3.Jakiej grubości kabelków najlepiej użyć?

Jeśli chodzi o sprawy elektroniki to jestem totalnie zielony, więc proszę o wyrozumiałość.

Chciałbym wrzucać foty i dzielić się spostrzeżeniami z różnych etapów 'produkcji', bo wiem że nie jestem jedynym upośledzonym elektronicznie użytkownikiem forum. Pomyślałem więc że wielu mi podobnych też chętnie zajrzy do tematu.

Z kolei forumowych elektroników proszę o pomoc!

Odpowiedz
#2
Pomysł zacny ale wykazałeś się daleko idącym lenistwem. Schemat tego urządzenia jest tak prosty, że nie trzeba żadnego schematu aby to zrobić. Gdybyś jednak chciał poszukać w sieci, to szybko byś znalazł schemat oryginału. Na przykład tu: http://www.dirk-hendrik.com/temp/EHX_signal_pad.pdf
Potrzebujesz potencjometr logarytmiczny 1M i kondensator 220p. Schemat może wygląda skomplikowanie ale pomyśl, że cała część związana z diodą jest zupełnie niezależna i w pierwszej chwili można ją pominąć. Tak sam można chwilowo pominąć przełącznik i połączyć same gniazda + potencjometr. Będziesz miał tylko 4 przewody do podlutowania. Jak to już będzie działać, to możesz dodać przełącznik, a na końcu przełączanie diody. Możesz popatrzyć na ten rysunek: http://www.beavisaudio.com/techpages/StompboxWiring/ i wyobrazić sobie, że ta płytka w środku to nie efekt tylko potencjometr.
Doceniam zapał ale dla osoby która ma jakąś wiedzę na ten temat to jest do zrobienia w 3-5 minut. Z tym, że zdobyta wiedza i przyjemność własnoręcznego wykonania czegoś takiego jest bezcenna. Więc do roboty Exclamation.

Marek
Odpowiedz
#3
http://www.generalguitargadgets.com/diag...a841b3e85a ten bedzie lepszy niz ten od beavis audio Wink
Odpowiedz
#4
Wielkie dzięki za pomoc panowie. Miałem urwanie głowy w tym tygodniu więc odpisuję dopiero teraz i za chwilę zamawiam części. Wykres beavis audio wydaje się być bardziej czytelny dla mnie ze względu na zasilanie dc. Za bardzo nie wiem czym się jeszcze te 2 wykresy różnią poza dodatkowym uziemieniem footswitcha, a nie znam się kompletnie. Na rysunku B.A. naniosłem jeszcze dodatkowe pytania. Jeszcze raz wielkie dzięki. Jak będą częćci to wrzucę jakieś foto Smile

Pozdrawiam

[Obrazek: pytanie.jpg]
Odpowiedz
#5
V+ pomijasz, bo to jest tylko podłączenie diody. Pozostałych punktów nie musisz uziemiać. Jeśli masz gniazdo metalowe, to masa gniazda już stanowi połączenie do masy. W Twiom przypadku punkty input, output i ground to nóżki potencjometru.

Marek
Odpowiedz
#6
1.Skoro nie muszę uziemiać to co z czarnym kablem od uziemienia do outputu, pominąć?
2. Czy input może być mono zatem?
3.Czy to znaczy że input tez może być mono a jedyne uziemienie będzie szło od potka do switcha?
Proszę bardziej łopatologicznie Smile
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości