Wpływ transformatora na brzmienie wzmacniacza
#1
Dzień dobry.

Jak w temacie:

Czy transformator na wpływ na brzmienie heada?

Rozkręciłem swojego TE AH1200SM, a oczom mym ukazał się OGROMNY toroidalny transformator o wadze 5-10kg z 94' roku. Myślałem nad odchudzeniem tego sprzętu pod względem wagi i póki co robię rozeznanie jak to się ma do całości. Przecież malutkie Markbassy jakoś funkcjonują, ale to prawdopodobnie jakaś inna technologia, chociaż to tylko moje domysły.

Odpowiedz
#2
Transformator zasilający nie ma wpływu na brzmienie o ile jest w stanie dostarczyć potrzebną moc. Ale jeśli go znacznie odchudzisz, to nie będzie w mógł dostarczyć odpowiedniej mocy a to drastycznie wpłynie na brzmienie wzmacniacza. Można ten transformator wymienić na zasilacz impulsowy ale koszt byłby bardzo wysoki - porównywalny z ceną samego wzmacniacza. Więc chyba taniej wyjdzie kupno gotowego wzmacniacza, który ma już taki zasilacz. A jest już dużo takich wzmacniaczy na rynku.

Marek
Odpowiedz
#3
(07-03-2011, 05:49 AM)Markus napisał(a): Transformator zasilający nie ma wpływu na brzmienie o ile jest w stanie dostarczyć potrzebną moc. Ale jeśli go znacznie odchudzisz, to nie będzie w mógł dostarczyć odpowiedniej mocy a to drastycznie wpłynie na brzmienie wzmacniacza. Można ten transformator wymienić na zasilacz impulsowy ale koszt byłby bardzo wysoki - porównywalny z ceną samego wzmacniacza. Więc chyba taniej wyjdzie kupno gotowego wzmacniacza, który ma już taki zasilacz. A jest już dużo takich wzmacniaczy na rynku.

Marek


Czyli jak kupię głowę z Us na 120 V i kupię w Polsce odpowiednie trafo to wzmaka, to będzie hulał tak samo jak wzmacniacze fabrycznie robione na 220???

Odpowiedz
#4
(07-03-2011, 04:23 PM)Marek napisał(a): Czyli jak kupię głowę z Us na 120 V i kupię w Polsce odpowiednie trafo to wzmaka, to będzie hulał tak samo jak wzmacniacze fabrycznie robione na 220???
Tak tylko musisz sprecyzować co znaczy "odpowiednie trafo". Niektóre firmy mają bardzo specjalne transformatory, o wielu napięciach, o specjalnych kształtach, zalewane żywicą więc nie tak łatwo kupić odpowiednie trafo. W tych trudnych przypadkach najprościej kupić trafo od producenta. Oczywiście może się zdarzyć, że transformator da się przepiąć na 230V i wtedy nie ma żadnego problemu.

Marek

Odpowiedz
#5
Dokładnie. U mnie z zewnątrz nie ma żadnego hebelka do przełączania, ale trafo jest "uniwersalne". Wystarczy wziąć schemat, spojrzeć na kolory i przepiąć w kostce kabelki.
Odpowiedz
#6
Cytat:Tak tylko musisz sprecyzować co znaczy "odpowiednie trafo". Niektóre firmy mają bardzo specjalne transformatory, o wielu napięciach, o specjalnych kształtach, zalewane żywicą więc nie tak łatwo kupić odpowiednie trafo. W tych trudnych przypadkach najprościej kupić trafo od producenta. Oczywiście może się zdarzyć, że transformator da się przepiąć na 230V i wtedy nie ma żadnego problemu.

Marek

No właśnie o to mi chodziło,czyli tak naprawdę trafo ma wpływ na brzmienie.Pisząc odpowiedni miałem na myśli napięcie i moc.






Odpowiedz
#7
(07-03-2011, 07:51 PM)Marek napisał(a): No właśnie o to mi chodziło,czyli tak naprawdę trafo ma wpływ na brzmienie.Pisząc odpowiedni miałem na myśli napięcie i moc.
Jest akurat odwrotnie (i to parę osób tu napisało). Przy takim samym napięciu i odpowiedniej mocy wzmacniacz będzie działał tak samo. Natomiast jak wstawisz mniejszy transformator, to wzmacniacz może nie działać tak jak powinien, zwłaszcza przy dużej mocy. Więc w tym sensie transformator ma wpływ na brzmienie. Ale nikt się nad tym nie zastanawia. Gdyby można byłoby wstawić mniejszy transformator bez utraty jakości brzmienia, to wszyscy wstawialiby transformator dzwonkowy za 10 zł. Ale to się jeszcze nikomu się to nie udało.

Marek

Odpowiedz
#8
A jak to jest, że wzmacniacz ma na przykład 75W a pobór mocy wynosi 300W?

Co się dzieję z pozostałymi 225 Wattami?
Odpowiedz
#9
jeśli pobór wynosi 300VA to już samej mocy czynnej będzie mniej:
[Obrazek: trojkat_mocy.jpg]
poza tym to rzeczone przez Ciebie 75W to moc samej końcówki, a przeciez musimy zasilić jeszcze gain-stage oraz sekcję eq
do tego mamy prąd spoczynkowy tranzystorów i ewentualnie straty na żarzenie lamp.
Chcesz nagrać naturalnie brzmiącą płytę? zapraszam: BurningTonesStudio

Uprzejmie informuję iż zespół Resin nie wystąpi w najbliższej edycji Mam Voice be the Idol, gdyż w godzinach emisji nie wolno spożywać środków odurzających, zaś regulaminowy czas pozwoliłby wyłącznie na zagranie intro.
Odpowiedz
#10
Wie ktos moze czy GK 400RB z pierwszej serii mozna przelaczyc na 220V tak jak wspominal Pinio? Nie chcialbym wymieniac calego trafa. W instrukcji jest tylko informacja o bezpiecznikach, ale to chyba nie ten trop? Pozdrawiam
Odpowiedz
#11
(12-27-2012, 03:49 AM)norko napisał(a): Wie ktos moze czy GK 400RB z pierwszej serii mozna przelaczyc na 220V tak jak wspominal Pinio?
Niech zgadnę, Pinio? Przecież w miarę dokładnie to opisał powyżej. Musisz tylko sprawdzić, czy masz transformator uniwersalny, czy z jednym napięciem. A sprawdza się to poprzez policzenie przewodów dochodzących do transformatora po stronie pierwotnej. Jak masz 6 lub 7 przewodów, to jesteś na dobrej drodze.

Marek

Odpowiedz
#12
Sek w tym ze wzmacniacza nie mam poki co, a to czy da sie go latwo przerobic jest glownym kryterium kupna. Moze ktos akurat wie jakie trafo maja stare 400RB?
Odpowiedz
#13
A sprzedający nie może zrobić zdjęcia tego transformatora i Ci wysłać?
Odpowiedz
#14
Wlasnie dostalem cos takiego http://zapodaj.net/d1af6281fb0e1.jpg.html
W takim wypadku zmieniam tylko kabel?
Odpowiedz
#15
Dokładnie.

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości