Jak zmienić (poprawić) akustykę pomieszczenia ?
#16
Na pewno nie ma po co robić paniki i zapychać kąty pianką z małymi stożkami, taką jaka jest w tych aukcjach - utnie to tylko pogłos w wysokich częstotliwościach, a rezonanse niskich częstotliwości pozostaną bez zmian.
W mojej opinii mierzenie pomieszczenia i rzut okiem na charakterystykę jego odpowiedzi to podstawa w jakiejkolwiek adaptacji i TAK, można i należy wykonać to jako pierwsze. Tuż przed kupieniem płyt gipsowych, wełny mineralnej i powieszeniem skosów oraz wypchaniem roboczo rogów na przykład szafami z książkami - co na pewno będzie konieczne. Częstotliwość rezonansu tego pomieszczenia będzie wynosiła ok. 53Hz + harmoniczne, i na takie częstotliwości będzie pewnie trzeba zamówić lub wykonać chałupniczo dyfuzory - program do projektowania zaproponowałem wyżej. Najważniejsze jest jednak posiadanie odniesienia nie tylko "na ucho" i możliwość obserwacji co wprowadzone zmiany spowodowały i co jest do zrobienia. I na tej podstawie należy wyszukiwać w literaturze co z tym fantem zrobić - są różne metody o różnym koszcie, można zastosować setki materiałów. Na tym właśnie polega przemyślana adaptacja.
Tak jak mówiłem, trudno będzie w tak małym miejscu wyrównać pasmo dla wszystkich punktów, więc odnosiłbym wszystko do przybliżonego sweet spotu, żeby przynajmniej jego być pewnym.
Odpowiedz
#17
Poniżej całkowicie amatorskie pomieszczenie do home recording'u.


Adaptacja zrobiona bez pomiarów.
Wymiary pomieszczenia 2,25x3,50 m, wys. 2,60 m

Maty dostałem za darmo (ścinki z większej realizacji)
Skoro i tak siedzę w tym pomieszczeniu to nawet bez pomiarów maty mogą zrobić tylko lepiej.
Efekt. Lekka poprawa selektywności w średnich częstotliwościach.

Największy problem jednak pozostał. Długie nieprzyjemne echo tak powyżej 4kHz.
Mam nadzieję że kilka paneli na suficie (zostały mi dwa 60x60 cm) i wykładzina to zmienią.

PS.
Proszę się nie śmiać z moich "profesjonalnych" monitorów Smile. Każdy orze jak może. Jak będzie mnie stać to będzie to pierwszy zakup. Potem jeszcze jakaś klawiatura MIDI.

PS. II
Tak wiem. Umyję podłogę. Big Grin

Flame 5str. > Dunlop 105q > Hartke 3500 > Hartke VX410

www.myspace.com/zazuziband
ex www.myspace.com/kacleonarda
Odpowiedz
#18
Jak powiedziałem w filmiku powyżej zrobiłem sobie te podstawki.
Poniżej taka sytuacja...
http://maciekbass.wrzuta.pl/obraz/3vbLAW..._monitory.
Flame 5str. > Dunlop 105q > Hartke 3500 > Hartke VX410

www.myspace.com/zazuziband
ex www.myspace.com/kacleonarda
Odpowiedz
#19
Ale super wyglądają!
Odpowiedz
#20
(10-11-2013, 06:32 AM)hkub napisał(a): Ale super wyglądają!

I do tego działają!
Bez problemu jestem w stanie znaleźć "sweet spot"
Do tej pory musiałem się garbić aby wszystko słyszeć (patrz post wyżej). Nie chodzi o wygląd dla tego nie wiem skąd to "ale"?!

PS.
(takimi rzeczami zajmuję się zawodowo więc powinny wyglądać lepiej)
Flame 5str. > Dunlop 105q > Hartke 3500 > Hartke VX410

www.myspace.com/zazuziband
ex www.myspace.com/kacleonarda
Odpowiedz
#21
Czy styropian ma jakikolwiek wpływ na poprawę akustyki pomieszczenia? Chodzi o to, że mogę mieć dostęp za friko do kilku płyt, ale nie wiem czy jest jakikolwiek sens.
Odpowiedz
#22
Sam w sobie nie, jako wypełnienie ustrojów, obity materiałem albo pomalowany i dobrze umiejscowiony może mieć.
Odpowiedz
#23
Kolejny odkop, inna sytuacja. Lokal, 18x12x3.6 m, pogłosu sporo, brak okien, płasko na ścianach. Z racji tego że jest to knajpa, to nie mogę zrobić ładnych pro dostosowań po całości. W grę wchodzi coś na rogi + kilka sztuk panelów na ścianę. Harmoniczne:

Długość

Pierwsza harmoniczna 9.53 Hz
Druga harmoniczna 19.06 Hz
Trzecia harmoniczna 38.11 Hz

Szerokość

Pierwsza harmoniczna 14.29 Hz
Druga harmoniczna 28.58 Hz
Trzecia harmoniczna 57.17 Hz


Wysokość

Pierwsza harmoniczna 57.17 Hz
Druga harmoniczna 114.33 Hz
Trzecia harmoniczna 228.67 Hz

Zakładając że powiesi się kilka tych paneli akustycznych na ścianach, w których miejscach najlepiej je powiesić (w sensie która ściana, położenie typu 5 m od źródła dźwięku na wysokości 1.30m)? Zdaję sobie sprawę, że ciężko podać w takiej sytuacji 100% idealne rozwiązanie, dlatego pytam o jakiś przepis ogólny (jak to wyliczyć itp.). Źródło dźwięku jest w odległości ok. 15 cm od ściany (18m to wymiar od ściany z głośnikami do ściany przeciwnej).
Odpowiedz
#24
Ja bym głównie dał wytłumienia jakieś na sufit, żeby zminimalizować pogłos sali jeżeli jest spory, oklejanie ściany do wysokości przeciętnego człowieka, to trochę walka z wiatrakami - nie przystosujesz tego akustycznie tak, żeby grało przy pustej sali kilkoma panelami i rogami. Wink Z kolei, jak wejdą ludzie, to i tak większość pogłosu wytną, ale nie ten odbijany z sufitu - dlatego na tym bym się skupił głównie. Jeżeli z pomiarów wychodzi Ci, że dudni Ci głównie ~57 Hz (wszystkimi wartościami poniżej się nie przejmuj póki co za bardzo) sprawdź jak to się ma do praktyki - odpal szum, albo referencyjny track i wycinaj, jak jest w klubie tercja na sumie, to jesteś w domu, jak nie ma, to może chociaż parametryk? sprawdź czy gra na tej częstotliwości faktycznie, bo matematyka to jedno, a praktyka to drugie. Jak będzie dudnić, z marszu obetnij te ~110 Hz (sprawdź oczywiście) bo mogę Ci obiecać, że też Ci będzie grało, a jest to dużo bardziej nieprzyjemna częstotliwość w obejściu. Wink

Z pamiętnika zdesperowanego praktyka: zaproponuj właścicielowi, żeby zagracił salę jeżeli jest to pub - niech wstawi ze dwa regały na książki i urządzi book-crossing czy coś takiego - ludzie mają pełno starych książek w domu, u mnie w pubie postawili jeden regał - niby nic, ale zawsze coś jak ściany gołe i równoległe. Może ma ktoś ze znajomych jego jakiś stary obraz? Ma? Na ścianę! Wink

Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości