Pomoc w zrobieniu schematu - połączenie singli szeregowo
#1
Hej, mam bas z dwoma singlami, który ma trochę " nasrane" w elektrowni i musiałem polutować wszystko na nowo. Przelutowałem pikapy, tak że chodzą równolegle - ja niestety potrzebuję aby były ze sobą połączone szeregowo. Chce mieć także wybór pikapów których chce używać - siedze już 20 minut i główkuję i nie mogę nic wymyśleć. W oryginalnym schemacie jest trójpozycyjny switch z pięcioma blaszkami - mój ma tylko trzy i to jest problem - da radę jakoś to ominąć?

[Obrazek: index.php?get=1&f=1] - na razie polutowałem to tak - mógłby mi to ktoś rozrysować w podobny sposób? Jedyne co mi przyszło do głowy to połączyć pikapy bezpośrednio ze sobą szeregowo - ale wtedy cały czas będą grały oba na raz - niezależnie od switcha i potencjometrów -a nie o to chodzi
Odpowiedz
#2
nie ma takiej możliwości żeby móc grać jednocześnie szeregowo i wybierać na którym chcesz grać pickupie. to, że są połączone szeregowo wymusza żeby grały jednocześnie oba.

to co narysowałeś na tym schemacie oczywiście nie gra. jak będziesz miał włączone oba swithem i ściszysz jeden oba będą ciszej
Emotka_1864
Odpowiedz
#3
jakoś w rickenbakrze grają szeregowo i można wybierać ( w gnieździe mono)
Odpowiedz
#4
można wyłączyć jeden co najwyżej! szeregowo można połączyć dwa tylko niestety.
Emotka_1864
Odpowiedz
#5
no o to mi chodzi - wybieram switchem lewo- (brydż) - srodek (oba szeregowo) - prawo (neck)
Przy czym fajnie by było jakby na ustawieniu środkowym, mógłbym regulować głośność każdego przetwornika osobno.

Edit: no właśnie zauważyłem, że jednym volumem ścisza mi oba pikapy, elektronika nigdy nie była moją mocną stroną...
Odpowiedz
#6
wydaje mi się, że takiej możliwości nie ma, przynajmniej nie spotkałem takiego schematu. sam zrobiłem swith szeregowo równolegle w jazzie to mi grały oba a jedna gałka stawała się masterem.

żeby zrobić coś takiego o czym mówisz, trzeba by połączyć poty równolegle z pickapami żeby każdy pot tak jakby bypassował przypisany mu pickup i w zerowym położeniu zwierał jego wyjścia. kombinacja alpejska możesz próbować ale nie wiem jak dobrać rezystancje potów, poza tym czy nie będzie Ci niska rezystancja obciążała pickup przy ściszaniu i psuła cały efekt, który uzyskasz łącząc szeregowo picki

moja propozycja: vol do każdego picka osobnie, master vol do połączenia szeregowego i master tone jak chcesz 4 kontrole

tylko jak to zrobić prostym swithem Big Grin zara coś pomyślę, to może wymyślę
Emotka_1864
Odpowiedz
#7
Chcesz tylko szeregowo (1, 1+2, 2)? Potrzebny przełącznik 3-pozycyjny z zerem po środku.

masa------x------pickup1-----x------pickup2-----x--------out
..............|........................|.......................|
..............|........................|.......................|
..............|_________o......o.....o_________|
................................|____|...........................

Kropki tylko dla wyrównania są. Jak u Ciebie, nie rozjechało się?

http://www.centrumelektroniki.pl/Przelac...16275.html
http://sklep.avt.pl/p/pl/486641/przelacz...dt+3p.html
https://ssl.allegro.pl/zlacze-przelaczni...16190.html

Jak chcesz regulować głośność? Każdy z osobna (upierdliwe) czy balans?
Odpowiedz
#8
spoko, ale trzeba dodać jeszcze wybór potencjometru który będzie wyciszał odpowiedni pickup. to jest jeszcze proste używamy dwusekcyjnego przełącznika i jedna sekcja tak jak u Pinio zwiera jedną z cewek a druga wybiera z którego potencjometra leci sygnał, schody zaczynają się gdy chcemy dodać trzeci vol, który będzie regulował głośność tylko w połączeniu szeregowym. no i pytanie czy drgania styków takiego układu nie spowodują uszkodzenia słuchu lub głośnika.

volume dla szeregowo można by zrealizować trzecią sekcją przełącznika i elektroniką, oczywiście bas nadal pasywny byłby.
Emotka_1864
Odpowiedz
#9
(10-01-2010, 09:28 PM)Bobromir napisał(a): spoko, ale trzeba dodać jeszcze wybór potencjometru który będzie wyciszał odpowiedni pickup.
To będzie zależało od sposobu regulacji głośności picków (każdy swój potencjometr czy jeden balans).
Cytat: to jest jeszcze proste używamy dwusekcyjnego przełącznika i jedna sekcja tak jak u Pinio zwiera jedną z cewek a druga wybiera z którego potencjometra leci sygnał, schody zaczynają się gdy chcemy dodać trzeci vol, który będzie regulował głośność.
Są przełączniki trzysekcyjne, a nawet cztero. Nie rozumiem jednak Twojego rozumowania. Jeżeli chodzi o vol całości, to dajesz normalnie. Na moim hieroglifie po out.
Cytat:no i pytanie czy drgania styków takiego układu nie spowodują uszkodzenia słuchu lub głośnika.

Pomyślałem, że to żart, ale odpowiedź brzmi NIE. Jak jedziesz samochodem i włączysz światła, to na wybojach drgania styków powodują miganie świateł? Jak masz włącznik w combie to drga w rytm dźwięku? Wink
Cytat:volume dla szeregowo można by zrealizować trzecią sekcją przełącznika i elektroniką, oczywiście bas nadal pasywny byłby.
Za dużo kombinujesz. Albo pasyw albo elektronika...

Odpowiedz
#10
no nie wiem, narysuj schemat to mnie przekonasz bo tak to tylko dywagacja.

a co do drgań styków to dlaczego ma to być żart? wkładasz wtyczkę do basu z włączonym i rozkręconym wzmacniaczem?

(10-01-2010, 09:40 PM)pinio napisał(a):
Cytat:volume dla szeregowo można by zrealizować trzecią sekcją przełącznika i elektroniką, oczywiście bas nadal pasywny byłby.
Za dużo kombinujesz. Albo pasyw albo elektronika...

czytaj dokładnie, pasyw, przełączanie elektroniką.
Emotka_1864
Odpowiedz
#11
Masz na myśli strzelanie podczas przełączania? Próbuję dociec, o co chodzi z tymi drganiami...

Masz na myśli układy przełączające. Można by. Pytanie jak się zachowa układ po padnięciu zasilania. Radą byłoby sekwencyjne sterowanie mikroprzekaźnikami. Można przełączać tranzystorami. Trzeba jednak wziąć pod uwagę fakt, że pasywne pickupy są bardzo wrażliwe na impedancję obciążenia. Ponadto taki układ jest bardziej skomplikowany niż klasyczne przełączniki, bardziej podatny na zakłócenia i mniej odporny mechanicznie (przekaźniki).

Na WD prezentowałem moją modyfikację połączeń w basie Hohner. Były tam niemal wszystkie dostępne opcje na przełączniku 3poz oraz potencjometrze push-pull. Może na basoofce się uchowało to podlinkuję.

Dziś już idę spać Wink
http://basoofka.net/node/11162
http://basoofka.net/node/14762
Odpowiedz
#12
tu jest oryginalny schemat: http://www.rickenbacker.com/pdfs/19507.pdf i działa tak jak ja napisałem - z tym, że tu jest 5cio wejściowy switch, nie da się jakoś tego ominąć?
Odpowiedz
#13
(10-02-2010, 05:30 AM)Mateusz napisał(a): tu jest oryginalny schemat: http://www.rickenbacker.com/pdfs/19507.pdf i działa tak jak ja napisałem - z tym, że tu jest 5cio wejściowy switch, nie da się jakoś tego ominąć?
Mateusz,

Skoro oczekujesz pomocy, to musisz precyzyjnie powiedzieć o co Ci chodzi. Ten schemat to jest najbardziej typowy schemat jak łączy się dwa pickupy z 3-pozycyjnym przełącznikiem i podwójnymi potencjometrami Volume i Tone. Jednak on łączy jedynie równolegle i przełącznik ma tylko 4 styki. To jest najbardziej typowy przełącznik przystawek - ma 2 pary po dwa styki - jakby nie liczyć wychodzi 4. Może zacznij jeszcze raz od opisania co chcesz osiągnąć i zrób zdjęcie przełącznika. Czemu chciałbyś łączyć przystawki szeregowo? Wtedy będziesz miał 1 przystawkę i będziesz musiał się zastanawiać co zrobić z podwójnymi potencjometrami.

Marek

Odpowiedz
#14
Dobra no to po kolei - kupiłem rickenbackera, który miał nasrane w elektrowni. Skonsultowałem się z kumplem, który ma ricka i spytałem jak ma połączone pikapy - ma szeregowo - pikapy brumią w każdej pozycji przełącznika. Ściągnąłem schemat ricka i widzę, że mam w środku nieoryginalny przełącznik i nie da się tego zrobić tak jak na scemacie - więc połączyłem tak jak na załączonym u góry obrazku. Teraz przetworniki są połączone równolegle i na środkowej pozycji switcha brumienie ustaje ( jak w jazz bassie). Mało tego on w swoim basie ma volume dla każdego pikapu osobno. Chciałem po prostu jakoś ominąć ten switch zamiast wydawać 40zł na nowy, który m jedną blaszkę więcej...
Odpowiedz
#15
to czy picki są połączone szeregowo czy równolegle nie ma nic do humcancelingu - chodzi o polaryzację i o kierunek nawinięcia cewek.

pewny jesteś, że rick ma oryginalnie połączenie szeregowe? wszystkie schematy które ja znajduję to połączenie równoległe. jaki to model?

połącz je tak jak na jednym z tych schematów i nie kombinuj Wink
http://www.rickenbacker.com/service_g_schematics.asp masz w wersji mono i stereo połączenie równoległe pamiętaj o odpowiednim dobraniu faz pickupów Smile
Emotka_1864
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości