Wybór strun do basu , granie na niższych strojach
#1
Witam .
Na dniach będę zmieniał struny , z perspektywą używania ich w niższych strojach [ b , a ,d ] , pytanie czy np takie ustawienie 45-110, 50-110 ogarnie tego typu transformacje bez efektu makaronu ? Biorę pod uwagę 65-135 , tylko nie wiem czy to nie będzie za twardo , a chciałbym czuć strunę pod palcem , a nie chcę szarpać strun jak o jakiś głaz , co o tym sądzicie ?



pozdrawiam , Snap .
Odpowiedz
#2
Ja gram w drop Cis.
Obecnie założone mam struny z najgrubszą .105 - trochę przyluźne.
.110 są akuratne, ale tak na granicy. To wszystko jest też trochę kwestia przyzwyczajenia...

Skoro chcesz się stroić do B to 65-135 nie będą za twarde - wszak .135 to standardowy rozmiar basów 5 strunowych standardowo strojonych do B właśnie...
Fender Jazz Bass MIJ 75RS | Fender PB-555 Boxer MIJ -> Line 6 Relay G50 -> PolyTune -> Aphex Punch Factory -> Aguilar Agro -> Dunlop 105Q -> EBS HD350 -> EBS ProLine 410

Odpowiedz
#3
ja do strojenia BEAD zażyczyłem sobie w Rotosound rozmiarówkę 65, 80, 105, 130, które teraz są dostępne jako RotoSwing 66 LH
kwestia tego, czy lubisz wredny i suchy sound Rotosów :)
Chcesz nagrać naturalnie brzmiącą płytę? zapraszam: BurningTonesStudio

Uprzejmie informuję iż zespół Resin nie wystąpi w najbliższej edycji Mam Voice be the Idol, gdyż w godzinach emisji nie wolno spożywać środków odurzających, zaś regulaminowy czas pozwoliłby wyłącznie na zagranie intro.
Odpowiedz
#4
Może nie do końca na temat strun: Czy to obniżonego stroju (BEAD) wykonywaliście jakieś "specjalne" regulacje instrumentu (w basach 4 strunowych)? Kiedyś coś mi się obiło o uszy o wzmacnianiu gryfu u lutnika, ale jakieś przekombinowane mi się to wydawało.
Btw. może zrobić z tematu jakiś zbiornik wiedzy o obniżonych strojach?
Odpowiedz
#5
nie potrzeba nic dodatkowo poza regulacją pręta, akcji, menzury
ew. jeśli struna nie wchodzi w siodełko to wtedy trzeba je rozpiłować
Chcesz nagrać naturalnie brzmiącą płytę? zapraszam: BurningTonesStudio

Uprzejmie informuję iż zespół Resin nie wystąpi w najbliższej edycji Mam Voice be the Idol, gdyż w godzinach emisji nie wolno spożywać środków odurzających, zaś regulaminowy czas pozwoliłby wyłącznie na zagranie intro.
Odpowiedz
#6
Gryf nie potrzebuje żadnego wzmacniania. No chyba, że planujesz grać na takich potężnych strunach w standardowych stroju:)
Odpowiedz
#7
(07-14-2011, 01:09 PM)paluch1986 napisał(a): Może nie do końca na temat strun: Czy to obniżonego stroju (BEAD) wykonywaliście jakieś "specjalne" regulacje instrumentu (w basach 4 strunowych)? Kiedyś coś mi się obiło o uszy o wzmacnianiu gryfu u lutnika, ale jakieś przekombinowane mi się to wydawało.
Btw. może zrobić z tematu jakiś zbiornik wiedzy o obniżonych strojach?

Jak obniżasz strojenie instrumentu, to nieuniknionym efektem staje się obluzowanie strun - ergo: mniejszy naciąg... Dlatego, aby skompensować to rozluźnienie naciągu stosuje się odpowiednio grubsze struny. Masz w ten sposób zachowany identyczny układ naprężenia jak na wejściu (np. EADG=45-65-85-105, BEAD=65-85-105-125/130).

Dodatkowo - im grubsza struna (B), wcale nie równa się więcej basu.

Czasem (!) trzeba nieco poluzować pręt regulacyjny.

Te trzy sprawy można zaliczyć do kompendium wiedzy na temat obniżonego strojenia.

O ustawianiu menzury nie wspomnę... O pozostałych aspektach wspomnieli Burning i Paka.
Odpowiedz
#8
Burning a mógłbyś poratować jakąś aukcją z tego typu strunami / zamiennikami innych firm , bo nijak nie mogę znaleźć na allegro...
Odpowiedz
#9
(07-14-2011, 08:43 PM)Snap napisał(a): Burning a mógłbyś poratować jakąś aukcją z tego typu strunami / zamiennikami innych firm , bo nijak nie mogę znaleźć na allegro...

Zamiennikiem mogą być np. Sadowskie stalówki, nie są aż tak sztywne, i są bardziej żywe. No i taperowane są one. Grałem na obu, ostatecznie wybrałem jednak Roto. Jak jesteś z Warszawy albo okolic, zadzwoń do Ministerstwa Rock'n'Rolla, powiedz im jaki chcesz rozmiar i po 2-3 dniach będą to mieli u siebie w miare ludzkiej cenie.

Wkrótce, dzięki miłościwie nam panującemu Pace będę testował u siebie lo-ridery w customowych rozmiarach, zdam relację co i jak :D
Warwick Corvette $$ -> SWR SM400
Odpowiedz
#10
Omson: Właśnie obiło mi się o uszy że jak się schodzi do B i zakłada struny typu 135 to trzeba coś więcej kombinować, ale dzięki za sprostowanie, jest tak jak mi się wydawało :)
Odpowiedz
#11
Pecu czyli 110 do c, cis , bez problemu ?
Odpowiedz
#12
Snap: maczosbass.pl oraz pakulski.info/struny
masz baaaaaaaaaaaardzo duży wybór
Chcesz nagrać naturalnie brzmiącą płytę? zapraszam: BurningTonesStudio

Uprzejmie informuję iż zespół Resin nie wystąpi w najbliższej edycji Mam Voice be the Idol, gdyż w godzinach emisji nie wolno spożywać środków odurzających, zaś regulaminowy czas pozwoliłby wyłącznie na zagranie intro.
Odpowiedz
#13
(07-14-2011, 09:07 PM)Snap napisał(a): Pecu czyli 110 do c, cis , bez problemu ?

To jeszcze zależy na ile twardy jest gryf w tym instrumencie. Np w moim koreańskim jazz basie Squier, gryf jest ultra wygodny ale nie nalezy do najtwardszych - dlatego do niskiego C świetnie pasują 65-85-105-125. Naciag jest idealnie sztywny. Ale myślę, że jakieś 55-75-95-115 też beda dobre (bardziej miekko będzie się grało, jednocześnie nie będzie za luźno).

W moim Spectorze 5-strunowym, mam dla przykładu założone obecnie 45-65-85-105-125 - strojony do niskiego A - jest dobry warkot ale nie ma flaka (tyle, że gryf w nim jest bez porównania twardszy niż we wspomnianym Squierze). Wcześniej używałem nawet 135-tek na obydwu instrumentach.

A tak w ogóle DR robią dedykowane struny do przestrojonych basów: http://www.drstrings.com/catalog/ddt-bass-strings
Odpowiedz
#14
OMSON , postawiłeś mi nie lada dylemat z tymi DR'ami . Byłem już pewny że wezmę set Ernie Ball 55-110 który jak wyciągam z poprzednich opinii powinien ogarnąć C tak na pograniczu . Tylko wiadomo jak te struny brzmią tak pi razy drzwi ? No i czy na tym secie [55-115] pogram jeszcze coś w stroju E ?

Jeżeli chodzi o gryf , a dokładniej gitarę to Stagg BC300BK , z opisu wynika że gryf klonowy , korpus z olchy , a podstrunica tradycyjnie palisander ... : D
Odpowiedz
#15
(07-15-2011, 08:20 AM)Snap napisał(a): OMSON , postawiłeś mi nie lada dylemat z tymi DR'ami . Byłem już pewny że wezmę set Ernie Ball 55-110 który jak wyciągam z poprzednich opinii powinien ogarnąć C tak na pograniczu . Tylko wiadomo jak te struny brzmią tak pi razy drzwi ? No i czy na tym secie [55-115] pogram jeszcze coś w stroju E ?

Jeżeli chodzi o gryf , a dokładniej gitarę to Stagg BC300BK , z opisu wynika że gryf klonowy , korpus z olchy , a podstrunica tradycyjnie palisander ... : D

Tzn jak założysz nawet 110 to nie polecam do std strojenia E - będzie w chuj twardo (przy D będzie w sam raz). A jeśli chodzi o niskie C, to 110 (wydaje mi się) będzie ciut za miękko. Tutaj zależy już od gryfu - czy to się będzie uzupełniać czy nie (to jest taka sytuacja jak w moim Spectorze - 125 grubość to dość cienko jak strojenie do niskiego A przy menzurze 35" ale z racji twardości gryfu - da się wyregulować co by było git). Także do niskiego C polecałbym przynajmniej 115.

BTW - nie polecam Ci do tej gitary stalowych strun - weź sobie jakiekolwiek nikle (mówię z doświadczenia) ;)
Odpowiedz


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości